משלוחים חינם! בקניה מעל 350 ש"ח
משלוחים חינם! בקניה מעל 350 ש"ח
משלוחים חינם! בקניה מעל 350 ש"ח
משלוחים חינם! בקניה מעל 350 ש"ח
משלוחים חינם! בקניה מעל 350 ש"ח
משלוחים חינם! בקניה מעל 350 ש"ח
משלוחים חינם! בקניה מעל 350 ש"ח
משלוחים חינם! בקניה מעל 350 ש"ח
משלוחים חינם! בקניה מעל 350 ש"ח
משלוחים חינם! בקניה מעל 350 ש"ח
משלוחים חינם! בקניה מעל350 ש"ח
משלוחים חינם! בקניה מעל 350 ש"ח

HPS-ו LED האמת על תאורת

בשנים האחרונות, דיודות פולטות אור, או בקיצור נורות לד, קבעו את מקומן בעולם תאורת הגידול – ועוררו הרבה שאלות. האם נורות LED יכולות לייצר את אותו פרח באיכות גבוהה כמו נורות נתרן בלחץ גבוה (HPS)? האם יחסכו לך כסף? מהם החסרונות של נורות שהחברות לא מספרות לך?

 

נורות HPS הן כבר מזמן הסטנדרט בתעשייה. וכפי שנאמר, “אם זה לא שבור, אל תתקן את זה”. זה נכון, אין שום דבר רע בטכנולוגיות פריקה בעוצמה גבוהה (HID) כמו HPS. למעשה, מנורות HID עשויות להיות הטובות ביותר עבור הגידול שלך והתקציב שלך.

 

אבל, אם אתה קורא את זה, אתה כנראה מוכן לנצל את היתרונות של נורות LED – יתרונות הכוללים יעילות מוגברת, חיסכון בעלויות, עוצמת אור גבוהה יותר ורמת שליטה על ספקטרום התאורה, למשל במקרה של HPS זה בלתי אפשרי.

LED ונורות HPS השוואת נורות

ללדים יש דירוגי יעילות משתנים, בהתאם למוצר, וזה משפיע באופן דרמטי על כמות האור שהם מפיקים. זה אותו דבר עם HPS. כאשר אנו מדברים על טכנולוגיות HPS באופן כללי, אנו מבליטים אלמנטים עיצוביים חשובים כמו

    1 –  הספק של המתקן.

 2 – האם המנורה היא חד-צדדית או כפולה.

3 – האם המשנק הוא מגנטי או אלקטרוני , וכו.

 

לדוגמה, מתקן HPS עשוי להשיג יעילות של 1.7 מיקרומול/ג’אול אם מדובר במנורה כפולה עם נטל אלקטרוני של 1000 וואט. אבל אור אחר, 400 וואט HPS עם נטל מגנטי הוא סיפור אחר. ה-400 וואט יקבל דירוג יעילות רק בטווח של 1.0 מיקרומול/ג’אול. בעיקרו של דבר, אנחנו מדברים על טכנולוגיות שונות ומכנים את שתיהן “HPS”.

אתה עשוי למצוא גם כמה חוסרי יעילות בנטל של גופי HID. לעתים קרובות מדי, דירוג מיקרומול/ג’אול במוצרי HPS מציין את יעילות המנורה, לא את יעילות המוצר בפועל. המנורה עשויה לתפקד היטב בתנאי מעבדה בהתבסס על ההספק המסופק, אך כאשר מביאים בחשבון את האובדן החשמלי של הנטל, מספרי היעילות מתחילים להיראות שונים מאוד.

 

למען האמת, היעילות חורגת מצריכת החשמל. מוצרי תאורה מהונדסים היטב יספקו לך תוצאות קציר טובות יותר, מכמה סיבות. לדוגמא, כאשר אתה נותן לצמחים שלך ספקטרום מאוזן, מכוון עדין, אתה יכול לצפות לעלייה במטבוליטים משניים ויבולים גדולים יותר של פרחים צפופים יותר. יעילות חשמלית פירושה חום נמוך יותר, מה שיוצר מפל של הפחתת עלויות עקב שימוש מופחת במיזוג אוויר, פחות מאווררים במחזור וניהול קל יותר של מזיקים.

LED עם נורות HPS חיזוי מחדש של ספקטרום

נורות LED הובילו את רעיון הספקטרום לקדמת החשיבה החקלאית. הסיבה לכך היא שיש להם את היכולת לשחזר במדויק צבעים בודדים של אור שמש למטרות מחקר – או לשדל תכונות רצויות מגידולים מסחריים. ייתכן שתשמעו גם צבעי אור המכונים אורכי גל מכיוון שלכל צבע יש תדר משלו, כפי שנמדד בננומטרים (ננומטר). לאור כחול יש אורך גל קצר של כ-440 ננומטר, בעוד שלאור אדום, בקצה הנגדי של הספקטרום, יש אורכי גל המתקרבים ל-700 ננומטר.

 

מגדלים מנוסים תמיד השתמשו בבקרת ספקטרום כדי ליצור קנאביס טוב יותר. הפרוטוקול הסטנדרטי היה לעבור מספקטרום מטאל-הליד (MH) בצבע קריר לצמיחה וגטטיבית ולספקטרום HPS בצבע חם לפריחה. ספקטרום MH מכיל שפע של אור כחול, שהוא קריטי למניעת צמיחת הארכה והגברת העלים; ספקטרום HPS דומיננטי באדום, מה שהופך אותו מושלם לפריחה. אבל גם HPS וגם MH לא יכלו ליצור מחדש את אור השמש, ולא ניתן היה לשנות את הספקטרום שלהם מכיוון שהגזים במנורות שלהם קבעו את צבעם.

 

עם זאת נוריות LED יכולות לשחזר את שני ספקטרום ה-HID הללו ועוד. למרות שנורות LED יכולות ליצור תיאורטית כל ספקטרום, עיצובי LED מוקדמים נטשו את מה שעבד עבור נורות HID לטובת ספקטרום כחול/אדום מקוטב. בחלק מהעיצובים האלה נמשכים עד היום. נכון שלצמחים יש תגובה פוטוסינתטית חזקה לאור כחול ואדום, אבל עיצובים ספקטרליים קיצוניים כאלה מזניחים לחלוטין את אורכי הגל האמצעיים של ירוק וצהוב. רבים מיצרני הלד המכונה “סגול” אלה טענו שיש להם ספקטרום קסם לפרח קנאביס איכותי. אבל למעשה, הספקטרום הבלתי-שלם מניב בדרך כלל יבול מאכזב, במיוחד בעוצמות אור נמוכות יותר.

 

כעת, גופי LED מתוכננים להכיל את כל הספקטרום הנדרש לאורך מחזור הגידול, והמניפולציה על הספקטרום היא פחות קיצונית. ייתכן שתראה אורות בעלי מראה סגול עדין – אך גופי הלד הללו כוללים למעשה מספיק אור ירוק וצהוב כדי למלא את כל הצרכים של הצמחים שלך. כדי לראות את הספקטרום שאור באמת מייצר, חיוני להתייחס לתרשים הספקטרום הנלווה. העקומה הצבעונית שתמצא שם תראה אם אורכי הגל האמצעיים של ירוק וצהוב קיימים – או חסרים.

 

יתר על כן, ספקטרום LED מודרניים מבטלים את הצורך בשינוי מ-HPS ל-MH באמצע מחזור הגידול, וישנם מתקנים בעלי כוונון. מתקנים הניתנים לכוונון מאפשרים למגדלים לשנות בעדינות את הצבעים ויחסי הצבע בספקטרום שלהם לאורך יום הגידול או העונה.

לגידול קנאביס LED היתרונות (והחסרונות) של נורות

יתרון: יעילות גבוהה יותר.

 

נורות LED יעילות הרבה יותר מתאורת HID. פאונד-ל-פאונד – או ליתר דיוק קילוואט-עבור-קילו-וואט – הם מפיקים יותר אור מאשר גופי HPS. הדיודות של גוף LED מעולות מטבען בהמרת חשמל לאור. זה אומר שיהיה לך חשבון חשמל נמוך יותר וייתכן שלא תצטרך כל כך הרבה גופים כדי לספק את אותה כמות אור.

 

יחד עם יעילות חשמלית טובה יותר מגיעה יעילות טובה יותר. ספקטרום LED מותאם מספק לצמחים את מה שהם צריכים לצמיחה מוגברת על בסיס לקילוואט. עם ספקטרום אופטימלי ועוצמת אור חזקה, הצמחים מניבים יותר חומר בר מכירה, שמקבל מחירים גבוהים יותר בגלל האיכות המשופרת שלו.

 

צריכת החשמל הנמוכה של LED מפחיתה גם את פליטת הפחמן. יתרון סביבתי זה גרם לממשלות רבות להציע זיכוי הנחה עבור מעבר לנורות LED, אז בדוק עם תחום השיפוט המקומי שלך.

 

יתרון: דרישות מיזוג אוויר מופחתות.

 

מכיוון שנורות LED יוצרות הרבה פחות חום מאשר HPS, עלויות מיזוג האוויר יורדות ב-30-40 אחוזים. כאשר מתכננים חלל גידול, החלל שלכם ידרוש מערכת מיזוג אוויר קטנה יותר, ובכך אפשר להוזיל את ההוצאות.

 

בניגוד ל-HPS, ספקטרום ה-LED אינו מכיל אור אינפרא אדום. אינפרא אדום, שהוא חום קרינה, מגביר את טמפרטורת העלים. עם טמפרטורה נמוכה יותר על העלים, אתה יכול להפעיל טמפרטורות חדר גבוהות יותר לחסכון משמעותי בעלויות מיזוג אוויר. טמפרטורות נמוכות יותר של העלים יכולות לסייע בהפחתת מזיקים ועובש.

 

יתרון: אריכות ימים ותחזוקה נמוכה.

 

שלא כמו HID, נורות LED אין צורך להחליפן כל שלושה או ארבעה יבולים, והן אינן רגישות לשבירה. נורות HID הן עדינות, וכפי שהמגדלים יודעים, יש לטפל בהן בזהירות מרבית כדי למנוע שבירה.

 

ללדים, לעומת זאת, יש עמידות וזמני עבודה יוצאי דופן. לאחר תלייה, גופי LED מספקים 50,000 שעות של זמן עבודה ולעיתים קרובות עוברים שנים לפני שהם זקוקים להחלפה. מכשירים עמידים למים בדירוג IP קלים לניקוי, והדיודות הבודדות מצופים בפולימר – לא זכוכית – מה שהופך אותם לפתרון התאורה העמיד ביותר הקיים כיום. אם למכשירים שלך יש דירוג IP-67, אתה יכול לרסס אותם עם צינור מים והם יהיו עמידים בפני זה.

 

יתרון: גידול אנכי ועמעום.

 

מכיוון שלנורות LED מתקדמות יש מעט מאוד אינפרא אדום בספקטרום שלהם, ניתן לתלות אותם קרוב ליבול, מה שפותח את הדלת לגידול אנכי ומאפשר לך להפיק את המרב מהמטרז’ הקבוע שלך. ניתן להציב פסי אור LED מרובים על פני היבול ללא הנקודה החמה האופיינית לטכנולוגיות HID. ובניגוד לנורות HPS, נורות LED ניתנות לעמעום ללא אובדן יעילות, מה שאומר שאתה יכול להגדיל לאט את עוצמת האור שלך לאורך מחזור היבול תוך שמירה על חסכוניות.

 

חיסרון: עלויות גבוהות יותר.

 

קונים פוטנציאליים של נורות LED עלולים להיתקל בהלם מחיר אם הם מכירים רק מנורות HID.

תהליכי הייצור והחומרים הדרושים ליצירת גופי LED פשוט מגיעים בעלויות גבוהות יותר מאלה המשמשות עבור מנורות HID.

גופי LED עולים יותר מ-HPS מראש. עבור חלק מהמגדלים, זה הופך את נורות ה-LED ל יקרות מדי, למרות שזמני ההעבודה הארוכים יותר ותכונות קלות השימוש משלמים את ההשקעה פי כמה וכמה.

 

חיסרון: שינויים בתוכנית ספיחת הלחות.

 

גידול עם נורות לד הוא שונה. נורות LED מורידות את עומס הקירור בחדר הגידול תוך הגדלת צורכי ספיחת הלחות. הסיבה לכך היא שהחדר קריר יותר באופן טבעי עם נורות LED, ובכל זאת הפוטוסינתזה – אוופוטרנספירציה – נשארות בערך אותו הדבר. צמחים עדיין משחררים לחות לאוויר באותה כמות.

 

הגידול הראשון שלך עם נורות לד עשוי לגרום לרמות לחות בלתי צפויות. הלחות היחסית עולה ככל שהטמפרטורה יורדת, ולכן ייתכן שיהיה צורך בהסרת לחות נוספת. הקפד לפקוח עין על הלחות היחסית ולחץ האדים שלך לאורך כל מחזור היבול.

מתי להשקיע בנורות לד? מומחים אומרים "אתמול"

נורות LED לחקלאות עלו בהתמדה ביעילותן במהלך השנים, ובמקביל ירדו במחיר. זה השאיר מגדלים רבים מחכים ומחכים לזמן הנכון להחליף. אבל מומחים אומרים שהגיע הזמן עכשיו. או ליתר דיוק, לפני שנים.

 

בשנת 2017 – סקרו את היעילות והעלויות של מוצרי התאורה בשוק והגיעו למסקנה פשוטה: הגיע הזמן להחליף.

 

אפילו כבר ב-2017, המעבר מנורות HPS לנורות LED הפחית את עלויות החשמל ב כ- %50 אחוזים וסיפק זמן החזר של שנתיים עד שלוש שנים בלבד. מאז, נורות הלד המשיכו לעלות ביעילות תוך ירידה במחיר $-.

 

😊🌱בהצלחה אורבניקים יקרים

סל הקניות
Empty Cart